"Μα στο Νιού Γιόρκι κάθομαι,στο Μάντισον σε χάνι"



Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Νίκος Κάνδιας
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2004 08:43 pm
Τοποθεσία: Ικαρία,ελάτε κι εσείς...

"Μα στο Νιού Γιόρκι κάθομαι,στο Μάντισον σε χάνι"

#1 Δημοσίευση από Νίκος Κάνδιας »

Γεία σας βρε μαγκιόροι.Ψάχνω ενα τραγουδάκι που το έχω ακούσει μόνο σε μερικά live του Θ.Παπακωσταντίνου και δεν έχω ιδέα ποιανού είναι. Περιγράφει την ιστορία κάποιου που έφυγε για Νεά Υόρκη κατά την περίοδο της μαζικής φυγής για το Αμέρικα ο οποίος έχασε μέχρι και το όνομα του εκεί πέρα.Ένα άλλο που έψαχνα και το βρήκα στο site,και μάλιστα σε πολύ καλή εκτέλεση είναι ο "Αμερικάνος" τραγούδι και πάλι της ίδιας ιστορικής περιόδου.
#Αυτή η Αμερική έχει ρουφήξει το αίμα ολόκληρου του ντουνιά#
Λοιπόν ρε παίδες αν μπορεί να με βοηθήσει κανείς θα είμαι ευγνώμων.

Άβαταρ μέλους
abastado
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 23 Αύγ 2005 12:19 am

#2 Δημοσίευση από abastado »

Αγαπητέ Νίκο, πρόκειται για ένα ΑΠΙΘΑΝΟ τραγούδι που και γω πρώτη φορά το άκουσα από τον Αργύρη Μπακιρτζή. Έχει τίτλο "Ο Πινόκλης" και μπορεις να το κατεβασεις από το site είναι μεσα !!!

rebetika
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 07 Μάιος 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: Korinthos

#3 Δημοσίευση από rebetika »

Apo ena cd me mp3 pou mou eixe grapsei ena filaraki vrika merika kommatia pou exoun anafores stin Ameriki kai ta tragoudaei o Lempesis.An brw titlous i logia mipws mporoume na broume tis authentikes;
Episis einai ena tragoudi tou Tsitsani pou legetai "to koumpi".Mpas kai to exei kaneis;

Άβαταρ μέλους
Χρηστος ο Κωος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 11 Αύγ 2005 03:02 pm
Τοποθεσία: Λευκωσία

#4 Δημοσίευση από Χρηστος ο Κωος »

Το κουμπι με Σταμου-Τσιτσανη-Βουλγαρη το εχω σπιτι. Αν δεν με προλαβει καποιος θα στο ανεβασω αυριο

Άβαταρ μέλους
Νίκος Κάνδιας
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2004 08:43 pm
Τοποθεσία: Ικαρία,ελάτε κι εσείς...

#5 Δημοσίευση από Νίκος Κάνδιας »

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.Το κατεβάζω αμέσως και πιάνω το σαπιόξυλο για να το βγάλω.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση τραγουδιού”