CYCLOWN CIRCUS ερασιτεχνική ταινία

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

CYCLOWN CIRCUS ερασιτεχνική ταινία

#1 Δημοσίευση από max »

Ένας φίλος έκανε αυτή την ταινία και μου έστειλε την ανακοίνωση:

Την Κυριακή 15 Μαρτίου στις 22:30 και τη Τρίτη 17 Μαρτίου στις 13:00 παίζεται στο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης η ερασιτεχνική ταινία για την περιπλανώμενη ομάδα από τους φοβερούς μουσικούς-κλόουν-ακροβάτες "Cyclown Circus". Γυρίστηκε στα Χανιά και απέσπασε βραβείο καλύτερης ελληνικής ταινίας στο Ecofilms '08.

Στο λινκ πάνω έχει περισσότερες πληροφορίες για το πού θα παιχτεί η ταινία ακριβώς κλπ.

-Δείτε το trailer και κατεβάστε τη μουσική τους από τη σελίδα της ταινίας
-Ακούστε τη διασκευή του "δυο μάγκες μεσ'τη φυλακή"

Εικόνα

--------------
Το δυό μάγκες μες στη φυλακή πολύ ενδιαφέρον ! Καλή δύναμη και συνέχεια σε ό,τι κι αν κάνεις Δημήτρη.

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#2 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Εγώ προσωπικά, επειδή συζητήσαμε αρκετά τον τελευταίο καιρό περί αισθητικής, τη συγκεκριμμένη διασκευή τη βρίσκω φανταστική!!! Και νομίζω πως ακόμα και αν δεν αρέσει σε κάποιον οφείλει να παραδεχτεί πως είναι πραγματική διασκευή και έχι λόγο ύπαρξης. Μπράβο στα παιδιά για την ταινία, αλλά και στους Cyclown Circus για τη δουλειά τους.

jhammer
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005 11:33 am
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

#3 Δημοσίευση από jhammer »

Μάκη σ'ευχαριστώ για την ανακοίνωση. Παιδιά είστε όλοι καλεσμένοι στην προβολή, νομίζω ότι θα σας αρέσει. Η προβολή της κυριακής στο φεστιβάλ έχει είσοδο 4e. Την τρίτη με φοιτητικό πάσο η είσοδος δωρεάν.

Χαιρετίσματα και στον Σωτήρη, βλέποντας τις φωτογραφίες στο myspace θυμήθηκα ότι είχαμε γνωριστεί μια βραδυά στη Μισιρλού (είχα έρθει μαζί με τον Μάκη και με το ακκορντεόν και παίζαμε μέχρι ξημέρωμα). Το κρατάς ακόμα εκείνο το μαγαζί;

Επιφυλάσομαι να ανεβάσω και κάποια ακόμα κομματάκια σε τέτοιο στυλ (ρεμπέτικα σε διασκευές) όταν βρω χρόνο.

Κατεβάστε οπωσδήποτε τον τελευταίο δίσκο των Cyclown Circus από το rapidshare :

http://rapidshare.com/files/152071576/S ... _.zip.html

έχουν γράψει μερικά από τα ωραιότερα blues που έχω ακούσει. Η κοπέλα που τραγουδα΄τα σπάει και τα όργανα παίζουν μαζί σε πλήρη αρμονία και ανατριχιαστικές ενορχηστρώσεις που φαίνεται να έχουν βγεί αρκετά αυθόρμητα αφού η συκγεκριμένη ομάδα έχει κάνει την περιπλάνηση και τις παραστάσεις στο δρόμο τρόπο ζωής. Τα μέλη της δηλαδή ζούν μαζί και συνέχεια με τα όργανα στο χέρι.

Παραθέτω ένα κείμενο που είχα γράψει παλιότερα για τη μουσική τους:

"Η μουσική που παίζουν τη χρησιμοποιούν συνήθως για συνοδεύουν τα διάφορα νούμερα αλλά στέκει μια χαρά και από μόνη της. Τα περισσότερα κομμάτια είναι παλιά αμερικάνικα jazz, dixieland, μουσική που παίζονταν στα πανηγύρια και καρναβάλια από τις αρχές 1900, τότε που η μουσική είχε άλλο χαρακτήρα γιατί δεν είχε δημιουργηθεί ακόμα η μουσική βιομηχανία.
Βέβαια έχουν πάρει πολλά στοιχεία από τα μέρη που ταξίδεψαν και μπορούμε να πούμε ότι ο ήχος τους είναι ένα κράμα από όλα τα βιώματα-ακούσματά τους. Έτσι για παράδειγμα μπορείς να ακούσεις το ρεμπέτικο "δυο μάγκες μες στην φυλακή" που το άκουσαν στην Κύπρο και το παίζουν πλέον με τον δικό τους τρόπο. Επίσης παίζουν κάποια κομμάτια Klezmer μουσικής που είναι η μουσική των εβραίων της Κεντρικής Ευρώπης οι οποίοι ζούσαν ως νομάδες. Μπορεί να τους ακούσεις ακόμη να παίζουν από κουβανέζικα κομμάτια μέχρι country."

Εκτός πάντως από τη φοβερή μουσική που άκουσα να παίζουν κάνουν και απίστευτα νούμερα. Το σύνολο του ταλέντου τους είναι που με ώθησε στο να αφιερώσω τόσο χρόνο και να κάνω την ταινία. Τελικά φαίνεται πως άξιζε τον κόπο.

Μπορείτε να διαβάσετε και μια συζήτηση-συνέντευξη που είχα με έναν φίλο στη διεύθυνση:

http://www.pyxida.gr/modules.php?name=N ... e&sid=2511

και φωτογραφίες από τα ταξίδια των Cyclowν Circus στο

http://www.spaz.org/~cyclown

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#4 Δημοσίευση από Σωτήρης »

jhammer έγραψε: Χαιρετίσματα και στον Σωτήρη, βλέποντας τις φωτογραφίες στο myspace θυμήθηκα ότι είχαμε γνωριστεί μια βραδυά στη Μισιρλού (είχα έρθει μαζί με τον Μάκη και με το ακκορντεόν και παίζαμε μέχρι ξημέρωμα). Το κρατάς ακόμα εκείνο το μαγαζί;
Γειά και χαρά!
Τώρα κατάλαβα ποιός είσαι! Όντως ήταν πολύ ωραία βραδιά. Τα συνηθίζαμε τα ξημερώματα στη "Μισιρλού" όποτε είχαμε καλή παρέα. Περάσαμε ωραία δύο χρόνια, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πια. Παρ' όλα αυτά τα γούστα μας τα κάνουμε όπου και όποτε βρίσκουμε ευκαιρία, οπότε κάπου θα ξανανταμώσουμε! Να 'σαι καλά και σου εύχομαι κάθε επιτυχία στην προσπάθειά σου.

jhammer
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005 11:33 am
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

#5 Δημοσίευση από jhammer »

Είδα τα βιντεάκια που έχεις Σωτήρη στο myspace.
Πολύ ωραίο ήχο βγάζεται με την ορχήστρα σας, ειδικά μερικά που φαίνονταν
να είναι από κάποιο μαγαζί με μεγάλη ορχήστρα (3 μπουζούκια, ακκορντεόν κτλ) ήταν αρκετά εντυπωσιακά. Μου θύμισε κάτι σκηνικά από τη ταινία ρεμπέτικο.
Παρεπιπτόντος είχε καλή μουσική αυτή η ταινία, για μένα αριστουργηματικές ενορχηστρώσεις και συνθέσεις, τις είχε επιμεληθεί ο Ξαρχάκος και δεν έχουν καμία σχέση με τις βλακείες που κάνει ο Φέρρης τελευταία.

Άβαταρ μέλους
Dionisos
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 05 Φεβ 2009 06:23 pm
Τοποθεσία: Ιεράπετρα

#6 Δημοσίευση από Dionisos »

Εντυπωσιακοί οι Cyclown Circus!! :D
Κριμα που δεν τους πετυχα live :cry:. Πρεπει να ειχαν περασει κι απο τα μέρη μου (Σητεια, Ιεραπετρα) γιατι θυμαμε τα ποδηλατα.
Ισως...διαβαστει πομπωδες αυτο που γράφω αλλα αυτο αναψε μεσα στο κεφαλι μου ακουγοντας τους.
Παιζουν οπως παίζουν όλοι οσοι παίζουν για τη μουσική.
Εξηγουμαι: οι Cyclown Circus (ετσι οπως εγω το καταλαβα) ξεκινουν απο το ειμαστε αυτοί, κάνουμε αυτό, εχουμε τα όργανα αυτα, εχουμε τις εμπειριες και τις επιροες αυτες, και παιζουμε ετσι.
Δηλαδη πισω απο το ''παιζουμε ετσι" υπάρχουν όλα τα "αυτοι...αυτο...αυτα..αυτες.."
Στα δικά μου τα αισθητηρια, εξαιρωντας εντελως τη μουσικη, και κρατώντας μοναχα τη φιλοσοφια, αυτο ειναι το Ρεμπετικο η μουσικη σαν φυσικη απορροια της ζωη σου κι οχι οτιδηποτε αλλο...
Κατ' εμε και παλι εξαιρωντας τη μουσικη οι Cyclown Circus απο άποψη φιλοσοφίας είναι συχρονοι Ρεμπετες . :D
Η πειρατία σκοτώνει τις εταιρείες.

rebetika
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 07 Μάιος 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: Korinthos

#7 Δημοσίευση από rebetika »

Καλοι ναι μεν και η διασκευη τους πολυ καλη στο "δυο μαγκες μες την φυλακη"(αν και καποια στιγμη σαν να ακουγεται μια βρισια μεσα...μπορει βεβαια και να κανω λαθος) ομως οχι ρεμπετες κατ εμε παντα.
Η μουσικη τους εχει πολλα στοιχεια απο διαφορα ειδη ομως πχ δεν ειδα βαλκανικες επιρροες μεσα που με τα χαλκινα τους θα πηγαιναν καλα σε διασκευες.
Ομως για αυτο που κανουν τους επικροτω και τους χαιρομαι!
Δεν θελω βεβαια να τους μειωσω με κανεναν τροπο αλλα ειμαι πιο παραδοσιακος ας το πουμε στα ακουσματα μου. :)

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”