Πώς να ΒΓΑΖΕΤΕ τραγούδια (ΜΕΡΟΣ ΙΙΙ)

Υπάρχουν πολλοί που ζητάνε ακκόρντα , παρτιτούρες, πληροφορίες για το παίξιμο κλπ.
Για οποιαδήποτε πληροφορία εδώ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Billaras
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005 07:12 pm
Τοποθεσία: Καναδάς
Επικοινωνία:

Πώς να ΒΓΑΖΕΤΕ τραγούδια (ΜΕΡΟΣ ΙΙΙ)

#1 Δημοσίευση από Billaras »

Φιλε αρχάριε ήρθε η ώρα που με τόση λαχτάρα περίμενες. Να πούμε κολπάκια για το πώς θα βγάζεις τραγούδια ακούγοντας το mp3. Καταρχήν θα είσαι μόνος σου, θα κλειδώσεις την πόρτα, θα ανάψεις και ενα τσιγάρο και θα πατήσεις play. Ξεκίνησε με ΧΑΣΑΠΙΚΑ. Τα χασάπικα είναι τα πιο εύκολα από όλα τα τραγούδια. Έχουν απλό ρυθμό και είναι αρκετά αργά ώστε να προλαβαίνεις να πιάνεις τον ήχο. Άσε τα ζειμπέκικα και τα τσιφτετέλια για αργότερα. Αφού ακούσεις αρκετές φορές το τραγούδι και εξοικειωθείς με τον ήχο του τότε ασε κατά μέρος την εισαγωγή και ξεκίνα από τα λόγια. Τα λόγια είναι πιο ευκολο να τα βγάλεις γιατί μπορείς και να τραγουδίσεις ταυτόχρονα και έτσι συγκρίνεις τον ήχο της φωνής σου με αυτό που παίζεις. Επίσης, τα λόγια θα σε βοηθήσουν να βρείς τον ΔΡΟΜΟ στον οποίο στηρίζεται η εισαγωγή. Αφού, λοιπόν βρήκες που παταν οι νότες στους στίχους τότε άρχισε να δουλεύεις την εισαγωγή πάνω στις ίδιες νότες που έπαιζαν τα λόγια. Αν κάτι δεν σου ταιριάζει στο αυτί ΔΟΚΙΜΑΣΕ κάποια άλλη νότα μέχρι να βρείς αυτή που σου ακούγεται καλύτερα. Μετα από κανα χρόνο γενικής εξάσκησης στο μπουζούκι τα χασάπικα δεν θα σου παίρνουν πάνω από 30 λεπτά για να βγάλεις, Τώρα αν άκουσες τον γαζωτήρα στην ταβέρνα και λες ?Μα τι πάιζει ρε το άτομο αυτά δεν υπάρχουν στην κασσέτα? είναι γιατι ο γαζωτήρας έχει δεξιοτεχνία και προσθέτει παραπάνω μουσικές φράσεις (στολίδια) κάνοντας το πιο όμορφο. Μην αφήνεις τους γαζωτήρες να σε αποθαρύνουν. Οι γαζωτήρες είναι του διαβόλου άνθρωποι. Συνέχισε στους δικούς σου ρυθμούς και κάποια στιγμή θα μάθεις και εσύ να παίζεις έτσι (εγώ προσωπικά δεν γαζώνω). Άλλος παράγοντας που βοηθάει στο να βγάλεις τραγούδια είναι να τα συζητάς με τους φίλους σου που είναι μπουζουξήδες και να παιρνεις τη γνωμη τους. ΠΑΝΤΑ θα έχουν κατι να σου πουν. Υπάρχουν και κάτι προγράμματακια που κάνουν το γρήγορο τραγούδι να παίζει αργά χωρίς να χαλάει τον τόνο. Δεν τα έχω δοκιμάσει να σου πώ αλλά μπορεί να είναι καλά. Μετά από τα χασάπικα μπορείς να δοκιμάσεις και άλλους ρυθμους. Σημαντικό είναι να δοκιμάζεις τραγούδια από όλες τις τεχνοτροπίες (π.χ από Μάρκο και Γιοβάν μέχρι Ξαρχάκο και Θεωδοράκη) γιατί αυτό θα σε βοηθήσει να δείς τι είναι σηματνικό και διαχρονικό και σε τι δρόμους και "ήχους? να επενσύσεις. Επιπλέον θα σε βοηθήσει να δείς πώς ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ ο ήχος με την πάροδο των χρόνων. Ας μην σου αρέσουν, απλά δοκίμασε να "δεις τι παίζει" και μετά ξαναγυρνας σε αυτά που γουστάρεις. Αυτα είχα να σου πώ φίλε αρχάριε. Δεν ξέρω αν σε βοήθησαν ή όχι. Πάντως σαν επίλογο θα σου πώ ένα πραμα "ποτέ μην τα παρατάς ακομα και αν απογοητευτεις".

Φιλικά,
Μπιλλάρας

Άβαταρ μέλους
Giannis_Naxos
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2005 02:19 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#2 Δημοσίευση από Giannis_Naxos »

Billara θέλω να διορθώσω κάποια πράγματα. Καταρχήν θα πας στο περιπτερά και θα αγοράσεις έναν καπνό CRAVEN και χαρτάκια RIZZLA γαλάζια και για τους αμαθείς προτείνω επίσης και φιλτράκια SWAN SLIM. Από εκεί και πέρα, κλειδώνεσαι πολύ σωστά στο δωμάτιο σου, κλείνεις και τα παράθυρα και στρίβεις το πρώτο τσιγάρο για να πάρεις θάρρος... Έπειτα ανοίγεις τον υπολογιστή και ανοιγείς το Windows Media Player 10 ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ ΑΥΤΟ! και βάζεις το επίμαχο τραγούδι να παίζει χωρίς να χρησιμοποιείς το όργανο σου (μπουζούκι-κιθάρα). Το ακούς ήσυχα και ωραία μέχρι να τελειώσεις το τσιγάρο σου. Αφού το τελειώσεις και έχεις μπει πλέον στο νόημα, κάνεις το εξής:

Κάθεσαι στο σκαμπό και βάζεις το κομμάτι να παίζει με επανάληψη δλδ μόλις τελειώνει να αρχίζει πάλι αυτόματα για να αποφεύγεις τυχόν μετακινήσεις του χεριού για χρησιμοποιήση του mouse κλπ. Αφού το παίξεις 5-6 φορές το κομμάτι για να δεις πως κινείται, πατάς ένα STOP και στρίβεις άλλο ένα τσιγάρο γιατί εκεί αρχίζουν τα δύσκολα.Τοποθετείς το τασάκι δίπλα σου και ξεκινάς πάλι από την αρχή. Προσπαθείς ξανά αλλά αυτή την φορά με μεμονομένες φράσεις κάθε φορά. Όταν λοιπόν βλέπεις κάτι δύσκολο και δεν μπορεις να το βγάλεις κάνεις το εξής : Πατάς View, Enhasments και επιλέγεις το Play Speed Settings και σου βγάζει μια μπάρα που μπορείς να αλλάζεις την ταχύτητα του τραγουδιού χωρίς να αλλοιώνεται ο ήχος. Αφού λοιπόν καταφέρνεις σιγά σιγά και βγάζεις το κομμάτι με αυτόν τον τρόπο, μόλις πιστεύεις ότι έχεις τελειώσει, το βάζεις και παίζει στην κανονική ταχύτητα και εσυ μαζί του. Το κάνεις μέχρι να φτάσεις σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο αντιγραφής. Όταν πια τελειώσεις ανοίγεις πόρτες παράθυρα και κάνεις ένα ελαφρό τσιγάρο αραχτός για την ικανοποίηση που πήρες από όλη αυτή την δύσκολη προσπάθεια. ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν την απόμενη μέρα δεν θυμάσαι ούτε τι κλίμακα ήταν το κομμάτι μην ΠΤΟΑΣΑΙ! Απλώς βάζεις και παίζεις πάλι με το κομμάτι...

Αυτά.....

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#3 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Υπάρχει κι άλλη λύση! Ανοίγεις το παράθυρο τόσο ώστε να σε βλέπουν απ' έξω, αλλά προσοχή, χωρίς να φαίνεται το κασετόφωνο! Βγάζεις τις χορδές απ΄το μπουζούκι, πατάς το play και με σίγουρες κινήσεις κάνεις πως παίζεις εσύ. Όλο και κάποιο γκομενάκι από τα απέναντι μπαλκόνια θα τσιμπήσει. Αυτός είναι και ο σκοπός της τέχνης άλλωστε ε;
Αν πάλι δεν πετύχει αυτό, μιας και ήδη έχεις βγάλει τις χορδές, ε, βγάλε και το καπάκι και και κάν' το μπουζούκι κουτάλα να ανακατεύεις τη φασολάδα...
Αν σκεφτώ και καμιά άλλη μαλακία θα σας ενημερώσω...

Σωτήρης.

Άβαταρ μέλους
Πέχλι
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2005 09:14 pm
Τοποθεσία: Athina/proswrina Glaskwvh

#4 Δημοσίευση από Πέχλι »

Καλησπέρα

Είμαι αυτοδίδακτος στο μπουζούκι και είναι μια απορία που έχω ρε παίδες.

Είπε ο Billaras "Τα λόγια είναι πιο ευκολο να τα βγάλεις γιατί μπορείς και να τραγουδίσεις ταυτόχρονα και έτσι συγκρίνεις τον ήχο της φωνής σου με αυτό που παίζεις."


Όποτε προσπαθώ να τραγουδήσω την ώρα που παίζω χάνω τα αυγά και τα πασχάλια.... :?

Ή θα μπερδέψω τα λόγια,ή θα σακατέψω το ρυθμό, ή θα παίξω κουκουβάουνες...
Πρέπει να στρεβλωθεί ο χωροχρόνος για να βγει σωστό (κι αυτό μία στις 30).

Υπάρχει καμιά ασκησούλα να βοηθήσει?

Ή να το κανω κουτάλα όπως είπε ο Σωτήρης?
:lol:


Ευχαριστώ
Καημό μες στην καρδούλα μου

Άβαταρ μέλους
Giannis_Naxos
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2005 02:19 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#5 Δημοσίευση από Giannis_Naxos »

Κοίτα Πεχλι αυτό το πρόβλημα το έχουν πάρα πολλοί, όχι μόνο μπουζουξήδες αλλά και πολύ μουσικοί.Έχει να κάνει με την λειτουργία του εγκεφάλου. Άλλοι μπορούν και το κάνουν χωρίς καθόλου άσκηση και άλλοι προσπαθούν καιρό για να το καταφέρουν. Η λύση είναι μόνο μία! Εξάσκηση! Όπως θα κάθεσαι και θα παίζεις μόνος σου, θα πιάνεις κάθε φορά κάποιο εύκολο τραγούδι πχ την Φραγκοσυριανή και θα του ρίχνεις. Μαζί με τις νότες του μπουζουκιού θα τραγουδάς ταυτόχρονα. Και σιγά σιγά θα ξεμολάρεις. Επίσης μια καλή άσκηση είναι να λες σολφέζ αυτά που παίζεις όταν τα παίζεις. Δηλαδή μπορείς ξέρω γω να παίζεις την Ευδοκιά που είναι εύκολο και καθώς το παίζεις να λες και τις νότες. λα ρε. σολ φα σολ φα σολ φα ρε .... Πίστεψε με αυτό θα σε βοηθήσει πάρα πολύ! Αν σε κάνα μήνα το πολύ δεν έχεις δει καμμιά διαφορά, τότε προτείνω την κουτάλα του Σωτήρη και επίσης να κρατήσεις τις χορδές για να κόβεις κάνα τυράκι και κάνα σαλαμάκι για μεζέ μαζί με την φασολάδα!!! :D

Άβαταρ μέλους
Πέχλι
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2005 09:14 pm
Τοποθεσία: Athina/proswrina Glaskwvh

#6 Δημοσίευση από Πέχλι »

Λοιπόν...προκαταβολικά για την απογοητευσή μου
Ένα τραγουδάκι που βγήκε μετά τα μαντάτα τού _Giannis_20
(Γειά σου Τονυ with the guitar!)

Μπουζούκι φουκαριάρικο
μπουζούκι μου καημένο
μες στη μαρμίτα σ'έριξα
και σ'έχω ορφανεμένο

Φασλάδα ανακάτευε
και τρίβε το τυράκι
γιατί με σένα προκοπή
δε βρήκα ρ' αδερφάκι!

Προσπάθησα προσπάθησα
να παίξω τραγουδώντας
ποτέ δεν τα κατάφερα
και κλαίω αγκομαχώντας

Μπουζουκι μου τετράχορδο
μπουζούκι μυρωδάτο
στη φασολάδα σ'έριξα
και έφτασες στον πάτο



:lol: :lol: :lol:
Καημό μες στην καρδούλα μου

Άβαταρ μέλους
Giannis_Naxos
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2005 02:19 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#7 Δημοσίευση από Giannis_Naxos »

ΧΕ ΧΕ ΧΕ !! Πεχλι εσύ το έγραψες αυτό? να στο κάνω κομμάτι?! Έτσι για παρηγοριά? :D

Απάντηση

Επιστροφή σε “Παρτιτούρες - Στίχοι - Ακόρντα”