Διασκευή

"Κονσούλτο"
Μήνυμα
Συγγραφέας
AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#8 Δημοσίευση από AGIS »

Κι όμως ο Γκίλαν σ' αυτό το κομμάτι δεν τραβάει ούτε συλλαβή πέρα απ' το μήκος της.
Για μένα δεν είναι η χροιά της φωνής σου, φίλε Γιώργο, το πρόβλημα, αλλά ότι δεν την πειθαρχείς τη φωνή και την αφήνεις να συνεχίζει να τραγουδά και μετά την τελεία (όπου με τελεία τελειώνει όχι η κάθε πρόταση αλλά η κάθε λέξη) .
Νομίζω ότι αν το χειριζόσουν αλλιώς, η χροιά από "ελάττωμα" θα μπορούσε να γίνει απλώς ιδιαιτερότητα....

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#9 Δημοσίευση από Pikinos »

Φίλε Γιώργο-devastator,

είναι πολύ ευχάριστο που ένας ροκάς εκτιμάει το ρεμπέτικο. Φυσικά, οι εκλεκτικές συγγένειες δεν είναι τυχαίες...αφού αυτοχαρακτήριζεσαι ροκάς, είμαι σίγουρος ότι θα ξέρεις τον μπλουζίστα Robert Johnson, που ουσιαστικά έθεσε τις βάσεις του ροκ.

Αν πάλι όχι, άκουσέ τον (θα βρεις στο youtube τις πρώτες εκτελέσεις εύκολα)...θα εκπλαγείς από τις συνάφειες με το ρεμπέτικο χώρο (πχ Κωστή). Και μόνο την μία από τις δύο σωζόμενες φωτογραφίες του να δεις, φτάνει να πειστείς ότι επρόκειτο για γνήσιο ρεμπέτη!
AGIS έγραψε:Κι όμως ο Γκίλαν σ' αυτό το κομμάτι δεν τραβάει ούτε συλλαβή πέρα απ' το μήκος της.
O “wonna be attorney“ AGIS ξαναχτύπησε παραφράζοντας. Δεν είπα στο παιδί ότι τραγουδάει σαν τον Gillan, παρά ότι η φωνή του μοιάζει κακέκτυπό της. Και φυσικά ο Gillan τα λέει σωστά, αφού είναι φωνάρα (ακόμα και σήμερα στα γεράματα).

ΥΓ Δεν παρεξηγώ βέβαια τον AGIS, καθότι εν αναμονή των ποσοστών της Αλέκας στις επερχόμενες εκλογές, βρίσκεται σε αγχολυτική κατάσταση ποιητικού οίστρου. Δηλώνω δε δημόσια, ότι μου έστειλε απειλητικό ΠΜ, όπου και υπόσχεται την ανεξάρτητη παραγωγή νέου άσματος (με τις ευλογίες πάντα του ρεμπετοtrance DJ BLEKOS), χειρότερου από το “Είναι βαρύ το έγκλημα“, σε περίπτωση πτώσης των ποσοστών! :P
Τελευταία επεξεργασία από Pikinos σε 30 Σεπ 2009 05:40 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#10 Δημοσίευση από BLEKOS »

Δε μου εχει γινει καμια προταση ακομα :D

Ρεμπετοtrance DJ εγω;!!!!....:shock: :shock:

Αυτο παλι απο που προκυπτει?!?!?!....Η μηοως θα ηταν πιο συνετο να ρωτησω..."ποιος εισαι?" :twisted:

Σαφως κι εχει τις ευλογιες μου....οποιος τολμα τις εχει... :D

Ελατε τεκνα μου να λαβετε την ευλογιαν μου.....Μαρκο ελεησον :D
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#11 Δημοσίευση από Pikinos »

BLEKOS έγραψε:Ρεμπετοtrance DJ εγω;!!!!....:shock: :shock:
Το ακκομπανιάρισμα σου στην "Κωνσταντίνα" τί είναι;! Σκέτο ρεμπετοtrance του χειρίστου είδους! :P
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#12 Δημοσίευση από BLEKOS »

Ειναι η ηχογραφηση,ειναι τρελα προχειρη.Ηχογραφησεις επι ηχογραφησεων κι ανευ εξοπλισμου....

Αν χαρακτηριζεται αυτο ρεμπετοtrance τοτε οι μισες ηχογραφησεις του Μπατη(φερ'ειπειν) τι ειναι;....κι ας εγιναν το 1920 :twisted:.Δεν πιστευω να λες το Μπατη ρεμπετοtrance :wink:

Συν τοις αλλοις,δε θα ηταν ασχημο να ακουγαμε ενα δικο σου τραγουδακι ωστε να κρινουμε και τον δικο σου πηχη....ωρα σου ειναι...δε νομιζεις;!!! :D
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#13 Δημοσίευση από Pikinos »

BLEKOS έγραψε:Αν χαρακτηριζεται αυτο ρεμπετοtrance τοτε οι μισες ηχογραφησεις του Μπατη(φερ'ειπειν) τι ειναι;
"Φερ'ειπείν" ή Φέρρη ειπείν;! :P
BLEKOS έγραψε:Δεν πιστευω να λες το Μπατη ρεμπετοtrance :wink:


Εσύ το είπες...μάλλον σε συνέκρινες με το Μπάτη... :shock:
BLEKOS έγραψε:Συν τοις αλλοις,δε θα ηταν ασχημο να ακουγαμε ενα δικο σου τραγουδακι
Ψάξε στο site του Κατσαμπίνη.
BLEKOS έγραψε:ωστε να κρινουμε και τον δικο σου πηχη....
Τον δικό μου πήχη δεν τον απασχολούν οι "κρίσεις", καθότι ο κάτοχός του πάσχει από βαρέα μορφή σπογγώδους ανοσίας. :P

ΥΓ For the record, είμαι αρκετά παράφωνος... :)
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#14 Δημοσίευση από BLEKOS »

Με συγκρινω με τους παντες...ακομη και με το Χιωτη :twisted:
Βεβαια το αποτελεσμα της συγκρισης ειναι αλλο θεμα :wink:

Κατσαμπινης...κατσ'αν πινεις :D....κερναω
Τι στην ευχη....ποσα προφιλ εχεις;....αλλος δεν ειναι ο Κατσαμπινης;....κι ο Θεμης Π. ποιος ειναι;....με μπερδεψες.

Τα εχω ακουσει τα τραγουδια....αλλα μπλεχτηκα...pikinos...katsabinis..Θεμης...
:shock:
εχω εκφρασει και τη γνωμη μου για τα τραγουδια και προσωπικα στο δημιουργο....στον....εσενα;!! :D
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”