Τα λεφτά σου αλλού τα τρως

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

Τα λεφτά σου αλλού τα τρως

#1 Δημοσίευση από bill1961 »

Πρόσφατα ενσωματώθηκε στη βάση το τραγούδι του Μενέλαου Μιχαηλίδη "Τα λεφτά σου αλλού τα τρως" σε ερμηνεία της Κατίνας Χωματιανού. Άλλη εκτέλεση του ίδιου τραγουδιού με την Άννα Παγανά υπήρχε ήδη στη σελίδα. Παρά την κακή ποιότητα ήχου του αρχείου, είναι φανερό πως η εκτέλεση της Κατίνας Χωματιανού μεταμορφώνει ένα αδιάφορο κατά τη γνώμη μου (το μόνο ίσως "ενδιαφέρον" ήταν ο πονηρός του τίτλος) τραγουδάκι σε ένα μικρό διαμάντι.
Ψάχνοντας λίγο στο internet, έπεσα πάνω στην ιστοσελίδα: http://elkibra-rebetisses.blogspot.com/ ... st_10.html όπου κάποια ελάχιστα αναφέρονται για τη Χωματιανού. Το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι, εντέλει τίποτα δεν ξέρουμε για το ποια ήταν η Χωματιανού.

Όμως στο σύντομο κείμενο ο συντάκτης αναφέρει:

Στο τρ. του Β.Παπάζογλου "Αν ήμουν άντρας", είναι εξαιρετική και βγάζει την αίσθηση ότι τα "δίνει όλα".

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά διαβάζοντας αυτή την παρατήρηση έμεινα με την εντύπωση ότι κάποιο υπονοούμενο αιωρείται εδώ. Εντύπωση που γίνεται πιο έντονη, λαμβανοντας υπόψη το τραγούδι στο οποίο αναφέρεται, αλλά και το γεγονός ότι η ομοφυλοφιλία σε σχέση με το ρεμπέτικο είναι ένα από τα θέματα με τα οποία ασχολείται σε διάφορα άρθρα του ο συντάκτης του blog. Αλλά πάλι, μπορεί εγώ να κάνω λάθος.
Σε κάθε περίπτωση, ας απολαύσουμε (όσο μας επιτρέπει η ποιότητα του αρχείου) την Κατίνα Χωματιανού σε μια ακόμη εξαιρετική ερμηνεία στο: "Τα λεφτά σου αλλού τα τρως". Και βάλτε και ένα χεράκι μπας και καταλάβουμε τι λέει τους στίχους της τελευταίας στροφής που διαφέρουν από αυτούς της κατά πολύ καθαρότερης εκτέλεσης της Παγανά. Οι μόνες λέξεις που καταλαβαίνω είναι:

"................ ματσαράγκα
................ μαρμάγκα"

Άβαταρ μέλους
voulou
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: 04 Δεκ 2006 11:56 am
Τοποθεσία: Πάτρα

#2 Δημοσίευση από voulou »

εκ πρώτης ακοής:

άντρα μου στα συγκαλά σου
έλα πριν βρεις το μπελά σου
και μην τρώς τη ματσαράγκα
πριν σε φάει η μαρμάγκα

επιφυλάσσομαι να το ακούσω και με το άλλο αυτί...

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#3 Δημοσίευση από bill1961 »

Παραγωγέ μου, αυτό ήταν το καλό σου αυτί?
Ή να περιμένω και το άλλο?

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση Στίχου”