ρούκουνας τρεις χήρες

Υπάρχουν πολλοί που ζητάνε ακκόρντα , παρτιτούρες, πληροφορίες για το παίξιμο κλπ.
Για οποιαδήποτε πληροφορία εδώ
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#8 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Εννοώ πως επειδή στο παρελθόν υπήρξε η γνωστή παρεξήγηση, στην οποία δεν χρειάζεται να επανέλθουμε, προσπαθώ να συμμετέχω μόνο σε "ακίνδυνα" θέματα.
Όσον αφορά το πρώτο σκέλος, αν θεωρείς πως υπάρχει κίνδυνος για εσάς και με αυτόν τον τρόπο ανταλλαγής πάω πάσο, αν και νομίζω πως νομικά δεν έχετε ευθύνη για το τι συζητάνε οι θαμώνες μιας σελίδας. Έχω δε την αίσθηση πως ακριβώς αυτό εκμεταλεύονται νομικά και οι σελίδες torrent.
Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος, συμφωνώ με τα περί υποβάθμισης και τα περι δημιουργίας "σκουπιδιών" post. Βέβαια κατά την δική μου άποψη, το forum υποβαθμίζεται εξίσου και γεμίζει με post σκουπίδια, όταν πουλάμε μουσικά όργανα μέσω αυτού (το είδαμε και πρόσφατα με έναν χρήστη που προσπαθούσε να αγοράσει ένα σάζι που κάποιος πούλησε το 2005!!!), αλλά τέλος πάντων. Νομίζω όμως πως το subforum και η αυτόματη διαγραφή των posts μετά την πάροδο συγκεκριμμένου χρόνου λύνει ΑΥΤΑ τα προβλήματα.
Τέλος συμφωνώ και με τη λύση της επικοινωνίας με pm, αλλά τουλάχιστον το αίτημα πρέπει να διατυπώνεται με post για να το δουν όλοι, δεν υπάρχει άλλος τρόπος!
Εν κατακλείδι, ΠΡΟΤΕΙΝΩ (και μόνο) ως ολοκληρωμένη λύση:
Τη δημιουργία ενός υπο-forum, για το οποίο θα υπάρχει link αλλά όχι παρουσία των θεμάτων στην κεντρική σελίδα. Εκεί, όποιος αναζητά ένα τραγούδι θα μπορεί να γράφει τον τίτλο του, ΧΩΡΙΣ να υπάρχει δυνατότητα συζήτησης. Απλά όποιος χρήστης μπορεί θα του απαντά με pm ή απευθείας με mail (αν το mail του αιτούντως χρήστη φαίνεται στο προφίλ του). Έτσι δεν νομίζω η σελίδα να αντιμετωπίζει προβλήματα νομικής φύσης, απ' τη στιγμή που το μόνο που φαίνεται σαν post είναι ένας τίτλος τραγουδιού (ούτε αιτήματα, ούτε απαντήσεις)!
Αν αυτό που προτείνω βρίσκεις πως χωλαίνει κάπου, να το σκεφτούμε παραιτέρω και να το βελτιώσουμε. Είπα και πρίν πως αν υπάρχει καλή διάθεση, βρίσκονται λύσεις. Σε παρακαλώ να το δεις λίγο ζεστά. Καταλαβαίνω πως μπορεί να μην έχεις χρόνο, όταν βρεις όμως λίγο, κάνε κάτι, γιατί όπως καταλαβαίνεις το να έχει ο κόσμος πρόσβαση στα τραγούδια είναι πιο σημαντικό από το να κάνουμε π.χ. αδιέξοδες συζητήσεις για μια λέξη, σε έναν στίχο, ενός τραγουδιού (χωρίς να θέλω να προσβάλω ή να υποτιμήσω κανέναν, προς Θεού).

Άβαταρ μέλους
Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 01 Ιαν 1970 02:00 am
Επικοινωνία:

#9 Δημοσίευση από Admin »

Σωτήρης έγραψε:αν θεωρείς πως υπάρχει κίνδυνος για εσάς και με αυτόν τον τρόπο ανταλλαγής πάω πάσο, αν και νομίζω πως νομικά δεν έχετε ευθύνη για το τι συζητάνε οι θαμώνες μιας σελίδας. Έχω δε την αίσθηση πως ακριβώς αυτό εκμεταλεύονται νομικά και οι σελίδες torrent.
Απότι ξέρω υπάρχει ευθύνη για το τι διακινείται μέσα από μια σελίδα. Οπότε και πάλι ερχόμαστε στο ότι δεν ξέρουμε τι γίνεται ακόμα και με τα τορρενταδικα, γι'αυτό και περιμέναμε μια βοήθεια από όσους γνωρίζουν νομικά κάτι παραπάνω, κανείς δε μας έχει ενημερώσει μέχρι τώρα.

Άρα και πάλι θα θελαμε να είμαστε 100% σίγουροι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα για να προχωρήσουμε (με ακόμα μεγαλύτερη διάθεση) σε όσα λες στα οποία συμφωνούμε και εμείς. Οπότε καταλαβαίνεις ότι πραγματικά το βλέπουμε και μεις ζεστά αρκεί να είμαστε σίγουροι που πατάμε.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#10 Δημοσίευση από ntouzenis »

Δεν ξερω ρε παιδια κατα ποσο ειναι παρανομο το να ζητησω ενα τραγουδι και να μου δωσει καποιος ;; Ποσο κλεβουμε δλδ την εφορια, τον δημιουργο, την εταιρεια κλπ ;; Μετα απο καποιο χρονικο διαστημα οπου εχει πια κυκλοφορησει και κανει τον κυκλο του, τον εμπορικο, το οποιο για ενα τραγουδι ειναι αντε το πολυ δυο χρονια, τι απαιτηση μπορει να εχουν ολοι αυτοι ;; Και ποσους δικηγορους θα πληρωσουν να κυνηγησουν εμενα που θα το δωσω σε ενα φιλο μου ;; Ποσες ανταλλαγες γινονται καθε μερα με BLUE TOOTH ;; Σιγουρα εκατομμυρια !! Μηπως θα πρεπει να βαλουν ψαχτηρια στις υψηλες συχνοτητες για να δουν ποιοι αντιγραφουν ;;
Επειτα αν ενα τραγουδι γινει επιτυχια, ή τελος παντων αγαπητό και κλασσικό, μερτικο δεν εχει και ο λαος που το εκανε επιτυχια ; μερτικο δεν εχω κι εγω που το παιζω καθε βραδυ και το διαφημιζω εμμεσα ;;
Ειναι πολυπλοκο το θεμα δεν θελω να το παιξω καπως ... αλλα ας βρεθει ενας τροπος ολοι εμεις που εχουμε ή που δεν εχουμε υλικο να ανταλλαξουμε εστω 3-4 τραγουδακια ετσι επειδη μας κα...πνισε !! Προσωπικα δεν εχω κατεβασει απο εδω παρα μονο το 1/5 του υλικου επειδη :
1. Ειχα ηδη πολυ υλικο,
2. Οταν θελω κατι, ολο και καποιος θα μου δωσει
3. Και να μην τα εχω ολα τι εγινε ;;
4. Και ολα να τα εχω θα τα ακουσω καποτε ;;
5. Ας μην τα εχουμε και ολα ρε παιδια ...

Κατανοω οτι υπαρχουν προβληματα με την Α... ισως και τις εταιρειες αλλα μην παραβλεπουμε και την τυμβωρυχια που γινεται στο ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ, απο εφημεριδες, περιοδικα, εκδοτικες εταιρειες στυλ Φαληρεα με ολες αυτες τις συλλογες που εγω τις λεω ντιζαϊνατες μια και το μονο νεο ειναι το εξωφυλλο !! Ενα γκα-γκαν εξωφυλλο που συνηθως ειναι απο τις κατα τ'αλλα "κλεμμενες" φωτογραφιες του ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ, με λιγο εφφε και καλα πασπαλισμενα με ρετρο γραμματοσειρες και εφφεδακια του foto shop, δινουμε στην ΑΕΠΙ ενα ποσό μετα απο σχετικο παζαρι και δωστου ΤΣΙΤΣΑΝΗ, ΜΑΡΚΟ, ΣΜΥΡΝΕΙΚΑ, ΜΑΓΚΙΚΑ, ΜΟΡΤΙΚΑ, ΠΕΙΡΑΙΩΤΙΚΑ τα ιδια τραγουδια με αλλη σειρα και αλλη επιλογη και μη σας πω οτι θα αρχισουν να βγαζουν και απο τα Mp3 του sealabs !!
Μια λυση για οσους, αθωα θελουν ενα δυο τραγουδακια που γουσταρουν, ειναι να φτιαξουμε ενα μπλογκ για αυτο το σκοπο !!
Τελευταία επεξεργασία από ntouzenis σε 29 Σεπ 2008 09:34 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
voulou
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: 04 Δεκ 2006 11:56 am
Τοποθεσία: Πάτρα

#11 Δημοσίευση από voulou »

Όσον αφορά την ΑΕΠΙ, δεν υπάρχει αθώα λύση. Αν κοιτάξει κανείς την ιστοσελίδα της, υπάρχει τιμολόγηση (δηλαδή είσπραξη πνευματικών δικαιωμάτων μέσω σύμβασης ή αναγκαστικά μέσω αγωγής) ακόμα και για την μουσική που παίζει ένα τηλεφωνικό κέντρο όταν ο πελάτης είναι στην αναμονή ή ακόμα και για τον dj που βάζει μουσική στους γάμους. Θα είχε πλάκα πάντως να μπουκάρει η ΑΕΠΙ στο τραπέζι του γάμου, να κόψει πρόστιμο για τη μουσική και να κατασχέσει και τα cd!!! Πάντως η αρμοδιότητα της ΑΕΠΙ για την αναζήτηση και είσπραξη κάθε είδους δικαιώματος παύει όταν συμπληρωθούν 70 χρόνια από το θάνατο του δημιουργού ή, σε περίπτωση συνδημιουργών, από το θάνατο του τελευταίου από τους συνδημιουργούς. Τρέξτε να βρούμε ληξιαρχικές πράξεις θανάτων! Προφανώς, αυτά δεν ισχύουν σε τραγούδια που δεν έχουν γνωστό δημιουργό πχ παλιά δημοτικά-παραδοσιακά. Αυτά ισχύουν σήμερα. Διενεργείται περαιτέρω έρευνα...

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#12 Δημοσίευση από mpletsas »

Ακόμα και 100% καλυμένος από τον νόμο να είσαι για ο,τιδήποτε, δεν σημαίνει ότι οι δικηγόροι δεν είναι ικανοί να σου δημιουργήσουν πρόβλημα και να σε τραβολογάνε και να χάσεις την ηρεμία σου κλπ κλπ. Άντε να βρεις το δίκιο σου....

Επίσης είδα δύο ποστ με κάτι αρχικά μέσα που δεν μου άρεσαν (απο Α). Παρακαλώ να σταματήσει η κουβέντα περί τα νομικά εδώ. Δεν είναι το φόρουμ εδώ να γίνονται τέτοιες συζητήσεις (και δεν θα ήθελα να αναλύσω περαιτέρω τους λόγους).

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#13 Δημοσίευση από ntouzenis »

Συγγνωμη δεν ηξερα οτι οτι υπαρχει προβλημα με αυτη την Α...
Διορθωνω ... αν και δεν πιστευω οτι ειναι μπαμπουλας

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#14 Δημοσίευση από mpletsas »

Όχι Γιώργο, δεν υπάρχει. Αλλά δεν έχουμε και λόγο να την αναφέρουμε στις συζητήσεις μας, γιατί τότε ενδεχομένως δίνουμε την (εσφαλμένη) εντύπωση ότι θα μπορούσε τάχα να υπάρχει πρόβλημα. Ευχαριστώ που μου δίνεις την αφορμή να το διευκρινίσω.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Παρτιτούρες - Στίχοι - Ακόρντα”