3 σταυραετοί - Παπαλέξαινα - Κρέστενα

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Νίκος Κουμπέτσος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 07:11 pm
Τοποθεσία: Κ. Καραμανλή 27, 20400 Ξυλόκαστρο.

Περί Παπαλέξαινας

#8 Δημοσίευση από Νίκος Κουμπέτσος »

max έγραψε:Η βίλα Παπαλέξη βρίσκεται στα 200 μέτρα από το σπίτι μας στα Κρέστενα και δεν γνώριζα τί είχε γίνει ακριβώς..

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις πληροφορίες.
Περί της οικογένειας Παπαλέξη διαθέτω πολλές πληροφορίες και έχω δημιουργήσει αναλυτικό γενεαλογικό δέντρο μέχρι τα μέσα του 20ου αι.
Σήμερα την Βίλα Παπαλέξη στη Κρέστενα επισκέπτονται δυο κυρίες τα Καλοκαίρια. Τις είχα επισκευθεί προ ετών. Αν θυμάμαι καλά μένουν στη καστέλα του Πειραιά. Αλλά αυτά είναι εκτός θέματος.

Για να επανέλθω στο θέμα αναφέρω ότι η νέα παραλαγή του τραγουδιού συνέπεσε να ταυτίζονται τα ονόματα Παπαλέξη Καλλιρρόη (ή Παπαλεξοπούλου όπως επίσης υπέγραφε) και της Παπαλεξοπούλου Καλλιόπης του Ναυπλίου με καταγωγή από τη Πάτρα.

Προσπάθησα να ανπαραγάγω το τραγούδι "Τρεις σταυραετοί" που εμφανίζεται στο παρόν θέμα, αλλά δεν τα κατάφερα, μάλλον επειδή δεν διαθέτω ανάλογο πρόγραμμα στον υπολογιστή μου. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα τον ευγνομονώ μέσα από τη καρδιά μου.

Ανάλογη παραλλαγή συνέβει και στο γνωστό δημοτικό τραγούδι "Σαράντα Παλικάρια από τη Λιβαδειά" το οποίο πριν την Επανάσταση του 21, αναφερόταν σε κλέφτες που δεν διέφεραν πολύ από τους ληστές (σαφώς με την ένοια του Παλικαριού όπως επικρατεί και σήμερα σε μερικά μέρη της Κρήτης). Μετά την Επανάσταση το τραγούδη άλλαξε λόγια προς το ηρωϊκό της εποχής και οι πρώην ληστές - παλικάρια πάνε τώρα πλέον "για να πατήσουν τη Τριπολιτσά". Να το κάνω ποιο λιανά: Την παλαιά εποχή ένας πατέρας θα προτιμούσε να δώσει τη κόρη του σε έναν "κλέφτη" δίοτι ήταν θαραλαίος, άρα ικανός να θρέψει τα παιδιά της κόρης του. Υπάρχουν πολλές ομοιότητες των κλεφτών της εποχής με τους Ζεϊμπέκιδες της Μικράς Ασίας.
Σας ευχαριστώ όλους για την ευκαιρία που είχα στο θέμα.
Νίκος Κουμπέτσος.
Νίκος Κουμπέτσος, Ξυλόκαστρο.

Άβαταρ μέλους
colectorgram
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 10:29 pm

#9 Δημοσίευση από colectorgram »

Το τραγουδι ειναι πολυ παλαιοτερο και ασχετο με την Παπαλεξαινα! Τυχαια ο Αραπακης βαζει την επωδο αυτη οπως θα μπορουσε να βαλει οποιαδηποτε αλλη (τουτος ο ντουνιας, κερνα παππαδια κτλ)Το εχει ηχογραφησει και οΣ.Στασινοπουλος στην Αμερικη.

skiftoulis
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2006 10:32 pm

#10 Δημοσίευση από skiftoulis »

...όπως και ο Γρηγόρης Τουλούσης στα 1925: «Δε στόπα Γιώργη μια φορά».

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

Re: Περί Παπαλέξαινας

#11 Δημοσίευση από max »

Νίκος Κουμπέτσος έγραψε: Προσπάθησα να ανπαραγάγω το τραγούδι "Τρεις σταυραετοί" που εμφανίζεται στο παρόν θέμα, αλλά δεν τα κατάφερα, μάλλον επειδή δεν διαθέτω ανάλογο πρόγραμμα στον υπολογιστή μου. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα τον ευγνομονώ μέσα από τη καρδιά μου.
Φίλε Νίκο

όταν βάλεις στην αναζήτηση "τρεις σταυραετοί" θα σου βγάλει 4 κομμάτια. Κάτω αριστερά στην οθόνη εμφανίζεται ένα βελάκι. Το πατάς και μετά το "play" ή στο "playlist" για να διαλέξεις διαφορετικό κομμάτι.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”