ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑ

"Κονσούλτο"
Μήνυμα
Συγγραφέας
Billaras
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005 07:12 pm
Τοποθεσία: Καναδάς
Επικοινωνία:

#8 Δημοσίευση από Billaras »

Τι τσακωνεστε ρε παιδιά? Τι θαλλαξει αν ενα τραγουδι ειναι του 54 ενω στη πραγματικότητα ειναι του 45? Σιγα ταυγά. Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν ΕΝΗΛΙΚΕΣ άνθρωποι που τσακώνωνται για το αν ένα τραγούδι το λέει η Νίνου ή η ξαδερφή της.

Μήπως τελικά αυτό που συμβαίνει, είναι οτι έχετε πολύ ελεύθερο χρόνο?

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#9 Δημοσίευση από mpletsas »

Μπιλλάρας μπαν για ένα μήνα.

Τώρα για το άλλο το παραλήρημα που προηγήθηκε αντί να απαντήσω εγώ στο Σάκη (που και καλά τον παρερμηνεύω, λέει) μήπως θέλει να του απαντήσει κανας άλλος; :)

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#10 Δημοσίευση από max »

Σάκη λυπάμαι πραγματικά .

Και απαντάω γιατί δεν επιθυμώ να συνεχιστεί αυτή η αντιπαράθεση γιατί πιστεύω ότι δεν βγαίνει κάτι εποικοδομητικό , είναι στείρα.
Ο Μπλέτσας απλά ζήτησε για οτιδήποτε που γράφεται να ανεφέρεται η πηγή. Τι πιο απλό και κατανοητό;
Σε μια οποιαδήποτε ερευνητική εργασία είναι αυτονόητο ότι καταγράφονται οι πηγές. Αν πάρει δηλαδή κάποιος από σένα πράγματα (από την εργασία σου) και δεν αναφέρει τίποτα από την πηγή του θα είσαι οκ ; Είμαι σίγουρος πως όχι.

Τώρα αν δε μπορείς να μπεις σε αυτό το "παιχνίδι" όπως λες (που για μένα κάθε άλλο παρά παίζουμε εδώ μέσα όταν αναφέρουμε μια πηγή) θα παρακαλούσα να μην ξαναγράψεις σε αυτή τη σελίδα.

Και το πιο σημαντικό για μένα : Δε συμβαδίζει για μένα το να είσαι ερευνητής (ο οποίος δουλεύει για το καλό όλων) , να θέλεις να αφήσεις ανιδιοτελώς ένα (πολιτιστικό) έργο για τους επόμενους και από την άλλη να δημιουργείς συνέχεια προβλήματα από το πουθενά. Οφείλεις να μη δημιουργείς φασαρίες και απόσο ξέρω δεν έχουν γίνει μόνο εδώ αντίστοιχες κουβέντες με παρόμοια ένταση.

Αυτά για τώρα , νομίζω ήμουν σαφής , δεν θα μπω στην λογική ανταπαντήσεων -- Δεν θέλω.

sakispap
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: 02 Φεβ 2006 12:46 pm

#11 Δημοσίευση από sakispap »

max έγραψε:Σάκη λυπάμαι πραγματικά .

Και απαντάω γιατί δεν επιθυμώ να συνεχιστεί αυτή η αντιπαράθεση γιατί πιστεύω ότι δεν βγαίνει κάτι εποικοδομητικό , είναι στείρα.
Ο Μπλέτσας απλά ζήτησε για οτιδήποτε που γράφεται να ανεφέρεται η πηγή. Τι πιο απλό και κατανοητό;
Σε μια οποιαδήποτε ερευνητική εργασία είναι αυτονόητο ότι καταγράφονται οι πηγές. Αν πάρει δηλαδή κάποιος από σένα πράγματα (από την εργασία σου) και δεν αναφέρει τίποτα από την πηγή του θα είσαι οκ ; Είμαι σίγουρος πως όχι.

Τώρα αν δε μπορείς να μπεις σε αυτό το "παιχνίδι" όπως λες (που για μένα κάθε άλλο παρά παίζουμε εδώ μέσα όταν αναφέρουμε μια πηγή) θα παρακαλούσα να μην ξαναγράψεις σε αυτή τη σελίδα.

Και το πιο σημαντικό για μένα : Δε συμβαδίζει για μένα το να είσαι ερευνητής (ο οποίος δουλεύει για το καλό όλων) , να θέλεις να αφήσεις ανιδιοτελώς ένα (πολιτιστικό) έργο για τους επόμενους και από την άλλη να δημιουργείς συνέχεια προβλήματα από το πουθενά. Οφείλεις να μη δημιουργείς φασαρίες και απόσο ξέρω δεν έχουν γίνει μόνο εδώ αντίστοιχες κουβέντες με παρόμοια ένταση.

Αυτά για τώρα , νομίζω ήμουν σαφής , δεν θα μπω στην λογική ανταπαντήσεων -- Δεν θέλω.
Για σιγά βρε Μάκη, γιατί εδώ μπορεί και να τρελλαθούμε στα καλά καθούμενα! Και ερωτώ:
- Ο Μπλέτσας δεν το προσωποποίησε και εκτόξευσε κατηγορίες σε βάρος μου, γιατί είχα το θάρρος και την παρισία να εκφράσω τη γνώμη μου?
- Είναι οποσδήποτε υποχρεωτικό να συμφωνούν όλοι με όλους για κάποιο θέμα?
- Εγώ προκάλεσα αυτή την αντιδικία?
- Πότε σας δημιούργησα (και μάλιστα συνέχεια, όπως λες!) προβλήματα και γιατί? Πες πότε και γιατί??
Απλά, την άποψη μου εξέφρασα. Δημοκρατικά, πολιτισμένα και με επιχειρήματα. Αυτό είναι όλο.....

Εντάξει, κατανοώ τη θέση σου. Εγώ για σένα είμαι ξένος ενώ ο Κώστας στενός συνεργάτης και φίλος σου. Όμως είναι άδικο να βάλεσαι εναντίον κάποιου χωρίς να σε πειράξει, να σε βρίσει ή να σου μιλήσει άσχημα.
Και κάτι τέτοιο δεν έκανα.

Και τέλος, ούτε εγώ θέλω κλίσεις και αντεκλίσεις. Με αρρωσταίνουν. Και επιτέλους δεν έχουμε να χωρήσουμε τίποτα φίλε μου.

Την ειλικρινή αγάπη μου

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#12 Δημοσίευση από max »

Γράφεις :
sakispap έγραψε:
Εντάξει, κατανοώ τη θέση σου. Εγώ για σένα είμαι ξένος ενώ ο Κώστας στενός συνεργάτης και φίλος σου.
............
Και επιτέλους δεν έχουμε να χωρήσουμε τίποτα φίλε μου.

Την ειλικρινή αγάπη μου
Είσαι επιεικώς απαράδεκτος και με προσβάλλεις. Τόσο καιρό έχεις καταλάβει ότι κάνω πλάτες στον φίλο μου ενώ εσύ είσαι ξένος;
Και λες από τη μια το απαραδεκτο και από την άλλη το αλλάζεις και με αποκαλείς και φίλο σου ; Γράφω και άλλα πράγματα πολύ σημαντικά για τις πηγές και για τη λειτουργία της σελίδας, αν είχες να πεις κάτι , αυτό ήταν το θέμα μας.

Όσο για τα προβλήματα ξέρεις πολύ καλά , έχουμε αλλάξει σειρά από pm αλλά και μεηλ. Σαν μικρό παιδί κάνεις στην προηγούμενη απάντησή σου, που αν ήσουν τέτοιο θα σε δικαιολογούσα. Και ακριβώς γιατί έχεις τα διπλάσια ίσως και παραπάνω χρόνια από μένα θα έπρεπε να έδειχνες σεβασμό Σάκη , δεν σέβεσαι .
Είναι το πιο σημαντικό για μένα σαν άνθρωπο , υποβαθμίζεις και εμένα αλλά και το Μπλέτσα με όσα λες. Δεν έβαλλα εναντίον σου επειδή πήρα θέση σαν admin , απεναντίας μίλησα πολύ λογικά όπως μιλάω και τώρα.
Σκέψου καλύτερα πριν γράφεις γιατί δεν κρίνεσαι μόνο σαν ερευνητής αλλά κ σαν άνθρωπος.

Δεν έχω τίποτα άλλο να πω.
Κλείνω την κουβέντα γιατί το επίπεδο έπεσε αρκετά -ακόμα μια φορά- .

Λυπάμαι.

Άβαταρ μέλους
Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 01 Ιαν 1970 02:00 am
Επικοινωνία:

#13 Δημοσίευση από Admin »

Ανοίγω ξανά το θέμα γιατί ο κ. Πάπιστας θεωρεί ότι του κάναμε επίθεση και τον βρίσαμε (όπως έγραψε στο τσατ). Βέβαια όλα τα προηγούμενα ποστς είναι στη διάθεσή σας, δεν θα τοποθετηθώ ξανά επί του θέματος.

Επίσης ανοίγω ξανά γιατί έλαβα μερικά πμ και κάποιοι θαμώνες θα θέλαν να τοποθετηθούν .

Αν υπάρχει κάποιος που θέλει να πει κάτι ας το κάνει πριν κλείσει οριστικά το topic.

Άβαταρ μέλους
Adonis
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: 13 Οκτ 2005 12:10 am

#14 Δημοσίευση από Adonis »

Παρακολούθησα τη συζήτηση, λόγω έλλειψης ελεύθερου χρόνου δεν πρόλαβα εως τώρα να τοποθετηθώ. Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Κώστα όταν ανέφερε το πώς πρέπει να γίνεται η έρευνα. Δεν διαφέρει καθόλου η έρευνα για το Ρεμπέτικο από κάτι άλλο. Όταν θέλεις να κάνεις σωστή έρευνα πρέπει να τεκμηριώνεις το καθετί που λες και γράφεις.

Στην έρευνα που κάνει ο Θ. Χατζηπανταζής στο βιβλίο του «ΤΗΣ ΑΣΙΑΤΙΔΟΣ ΜΟΥΣΗΣ ΕΡΑΣΤΑΙ…» με θέμα την ακμή του αθηναϊκού καφέ αμάν στα χρόνια της βασιλείας του Γεωργίου Α΄, πρώτα απ’ όλα σημειώνει την δυσκολία της έρευνας από την έλλειψη των πηγών. Γιατί πέρα από τις μαρτυρίες των προσώπων, δεν υπάρχουν πολλές γραπτές μαρτυρίες για το θέμα. Δηλαδή τι σημαίνει αυτό θα πάψουμε να ενδιαφερόμαστε για το θέμα, για το οποιοδήποτε θέμα, επειδή δεν μπορούμε προς το παρόν να βρούμε νέες πληροφορίες?

Η συνεχής έρευνα πολλών νέων ερευνητών, η δημοσίευση άρθρων, βιβλίων αλλάζουν τα πράγματα. Ο Αριστείδης Καλυβιώτης με το βιβλίο του: «Η μουσική ζωή στη Σμύρνη 1900-1920» φώτισε μια περίοδο που δεν ξέραμε ως τα τώρα. Το βιβλίο για τον Παντελιάδη από τον ανιψιό του, επίσης το ίδιο.

Άλλωστε το σπουδαιότερο αυτού του site είναι πως ανιδιοτελώς ξεκίνησε και έτσι θα συνεχίσει, σε ότι θα δημιουργεί! Ας δημιουργούμε λοιπόν όλοι εμείς και ας υπάρχουν κάποιοι να μεμψιμοιρούν…

Κλειδωμένο

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”