ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΔΙΣΚΟΥ

Ανακοινώσεις και τυχόν προβλήματα στη ρεμπετοσελίδα (πχ προβληματικό τραγούδι - πρόβλημα σύνδεσης - λάθος στοιχεία σε τραγούδι κλπ).
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΔΙΣΚΟΥ

#1 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Ρε παιδια απο την πλακα επανω πως βρισκουμε την ημερομηνια που χτυπηθηκε ;

Άβαταρ μέλους
Εύκαιρος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005 03:07 am

#2 Δημοσίευση από Εύκαιρος »

Θανάση απ' ότι κατάλαβα δεν αναγράφεται στο δίσκο πουθενα η ημερομηνία!
Την χρονολόγηση την κάνουν με βάση τον κωδικό πχ DG-2376.
Υπάρχουν καποιες λίστες του εργοστασίου ή των εμπόρων της εποχής, και απο εκεί παίρνουν κάποιες ημερομηνίες. Πχ από την λίστα του εμπόρου βλέπουμε οτι ο DG-2376 χτυπήθηκε τον Σεπτέμβριο του '35 και ο DG-2396 τον Ιανουάριο του '36.
Οπότε όλοι οι δισκοι με αριθμό από 2377 εώς 2395 είναι μάλλον χτυπημένοι το 1935 και όι δίσκοι από 2396 και πάνω είναι σίγουρα του 1936 και μετά.
Καπως έτσι γινονται γι αυτό υπάρχει και μια συγχιση στις χρονολογίες.

ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

#3 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Ευχαριστω ρε μαγκα μου . Εχω μερικες πλακες προπολεμικες και μεταπολεμικες και ηθελα να τις χρονολογησω . Ξερεις μηπως κατι νουμερα που ειναι χτυπημενα πανω στην πλακα τι ρολο παιζουν ; Πολες απο τις πλακες εχουν ξεθωριασει τελειως οι ετικετες τους και εψαχνα να βρω και ετσι ακρη . Μου αναψατε με τα στατιστικα σας και τα συλλεκτικα σας φωτιες , εγω τις ειχα για το κεφι μου αμα φτιαχνομουνα να ακουω απο το γραμμοφωνο κανα τραγουδακι ετσι με το χρατσ χρουτς προτου να κυκλοφορησουν επανεκδοσεις , κυριως μετα απο καμια γερη ουζοποσια και μεχρι εκει . Τελος παντων αφου μουδωσες βαση καλα ειναι ευχαριστω και παλι.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανακοινώσεις - Προβλήματα - Διορθώσεις”