αερα οι φανταροι μας



Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#8 Δημοσίευση από mpletsas »

Καλύτερα Γιώργο να μάθει και καμιά τέχνη ο απόγονος καλού-κακού. Πόσους τέτοιους σπάνιους θα χρειάζεται να πουλάει το μήνα για να βγάζει το νοίκι και μέχρι πότε θα του φτάσουν; :)

Κι άμα στα 49 χρόνια απάνω, βρεθεί και δεύτερη και τρίτη κόπια; Φούσκα χρηματιστηριακή! :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#9 Δημοσίευση από ntouzenis »

Εννοειται οτι αυτο που εγραψα ηταν εντελως ειρωνικο, οσον αφορα τους δισκο-ρεμπετολαγνους ...
Στην πραγματικοτητα ομως τετοιο σεναριο δεν υφισταται ...
Παιζουν τα εξης σεναρια λοιπον :

Ισως ο "συλλεκτης" να ηδονιζεται με την ιδεα "εγω το εχω και αλλοι το θελουν"
Ισως να νομιζει οτι θα παρουν αξια σε λογικο χρονικο διαστημα οποτε θα διαπραγματευτει αναλογως και θα παρει το τζιπ των ονειρων του ή και τη μεζονετα των ονειρων του ...
Ισως να νομιζει οτι η πολιτεια δια του υπουργου πολιτισμου (σωθηκε τωρα...) θα τον καλεσει σε επισημη τελετη στο μεγαρο μουσικης-λαμπρακη να παραδωσει τα πολυτιμα αρχεια του ενω η κυρια βαρδινογιαννη θα τον τιμησει με το χρυσουν μεταλλειο της λεγεωνας της τιμης ... γκα-γκαν γκα-γκαν ...
Εννοειται οτι μετα θα δειπνησουν ολοι μαζι σε χλιδατο εστιατοριο των βορειων προαστιων οπου θα ξεκοκαλισουν αστακους, ζαρκαδια κλπ και θα απολαυσουν σουσι, μεξικανικα και κανενα σταμναγκαθι ... ΟΛΑ ΔΩΡΕΑΝ !! Επισης οινος θα ρευσει αφθονος, καμπανιτης και αλλα ξυδια ... και η βραδυα θα κυλησει με τις μελωδιες καποιας ορχηστρας ...

Απο την αλλη εαν ο συλλεκτης αποδημησει και δεν προφτασει να χαρει περαιτερω τα αρχεια του ... τοτε οι απογονοι του εχουν κι αυτοι πολλα σεναρια που μπορουν να ακολουθησουν :
Να τα δωσουν σε μουσειο
Να τα πουλησουν σε παλιατζη
Να τα πουλησουν σε αλλους ρεμπετοσυλλεκτες
Να τα χαρισουν σε φιλους ή συγγενεις
Να τα χαρισουν σε γκομενες, γκομενους
Να τα χαρισουν γενικως (αφηστε τηλεφωνα)
Να τα βγαλουν στο ιντερνετ ... γενικως ...
Να περιμενουν μηπως παρουν κι αλλη αξια (αυτο το 'παμε ...)
Να τα πεταξουν λογω αγνοιας

επομενως αβησσος η ψυχη του ρεμπετοσυλλεκτη ...

ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

#10 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Πάντως αναπτύσσουν μια ιδιότυπη ψυχολογία , εγώ τάχω και σεις χτυπάτε τον κώλο σας κάτω δεν δίνω σε κανέναν ή ακόμα χειρότερα έχω το τάδε που καίγεσαι να το ακούσεις και σου δίνω μισό λεπτό και σπαστό σαν Κινέζικο βασανιστήριο . Έτσι για την ιστορία όσα έχω αγοράσει (έχω και χαρισμένα)αρχές δεκαετίας 70 , έδινα ένα 50ρικο και υπήρχαν δίσκοι που πουλιόντουσαν 25.000 - 30.000 !!!! άρα καλή κληρονομιά
Η ΖΩΗ ΚΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#11 Δημοσίευση από ntouzenis »

ΘΑΝΑΣΗΣ έγραψε:.........Έτσι για την ιστορία όσα έχω αγοράσει (έχω και χαρισμένα)αρχές δεκαετίας 70 , έδινα ένα 50ρικο και υπήρχαν δίσκοι που πουλιόντουσαν 25.000 - 30.000 !!!! άρα καλή κληρονομιά
Αυτο ειναι πολυ ενδιαφερον !!
Ειχαν δλδ επιγνωση οτι ειναι τοσο σπανια και τα πουλουσαν τοσο ;;
Κι εγω θυμαμαι πιτσιρικας οταν πρωτοδιαβηκα το Μοναστηρακι γυρω στο '76 ειχανε στιβες τις πλακες γραμμοφωνου, διαφοροι στους πλαϊνούς και πισω δρομους ...δε θυμαμαι τιμες αλλα γυρω στο 50ρικο θαταν οπως λες ...

Τωρα στα παλιατζιδικα βρισκεις δισκους γραμμοφωνου απο 20-30 ευρω και που και που κανενα γνωστο & σε καλη κατασταση (ασχετως ρεπερτοριου) στα 40-50

Σημερα στην εκπομπη του, ο Φερρης περιεγρεψε και τη φαση που καποιος γυρω στο 1965-66 ανακαλυψε το "Θερμαστη" και μαζευτηκαν ολοι οι συλλεκτες και ενδιαφερομενοι σε καποιο σπιτι στο Κολωνακι, οπου εκστασιασμενοι το ακουσαν !! Για κατι τετοια αξιζει μονο η εκπομπη αυτη ...

ισως να ανοιξει νεο θεμα για δισκους γραμμοφωνου αφου ξεφυγαμε απο το αρχικο...

tasosaigaleo
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006 04:12 am

#12 Δημοσίευση από tasosaigaleo »

Χτες μολις επεσα σε αρθρο για το Θερμαστη και το πως εγινε γνωστο στους συλεκτες αυτο το τραγουδι,δεν εχετε παρα να πατησετε στο google "οι δισκοι του γιωργου μπατη" και το πρωτο που θα σας βγαλει ειναι ενα αρθρο με αυτο το τιτλο απο το διαδυκτιακο περιοδικο "κλικα"
Εντυπωσιακο!
Επισης θα ηθελα να μαθω ποιος επιμεληθηκε για πρωτη φορα να εκδοθει το "επιασαν το Μπατη" του Ροβερτακη.Οποιος εχει στην κατοχη του το δισκο αυτο μας εχει κοροιδεψει ολους και γελαει με την αγωνια μας να ακουσουμε την αλλη πλευρα του οπου συμφωνα με το Μανιατη εχει το "Αινιγμα" με τον Γιωργο Καβουρα και που ουτε οι Φαληρεα δεν το συμπεριελαβαν στα Απαντα του Παπαζογλου....(αραγε αυτοι δεν εχουν το "επιασαν το Μπατη" σε 78αρη ?)
Ολα δειχνουν παντως οτι υπαρχει αυτο το τραγουδι και δεν ειναι απλα μια αναφορα της Αγγελας Παπαζογλου.
Τι να πεις?Εχουμε πολλα να δουμε ακομα ,και να ακουσουμε....

ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

#13 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Αν θυμάμαι καλά επρόκειτο για κάποιο του Μπάτη και ένας τύπος περιφερότανε στην πλατεία στο Γιουσουρούμ και τόχε βάλει σε πλειοδοσία και τους έκανε πλάκα γιατί απότι είχα καταλάβει δεν είχε σκοπό να το πουλήσει . Για το τραγούδι που λέει ο Τάσος εγώ το πρωτάκουσα στις μεταμεσονύχτιες ωριαίες εκπομπές του Γ΄προγράμματος όταν τόχε αναλάβει ο Χατζηδάκις , σε επιμέλεια του Κουνάδη αν δεν κάνω λάθος και δεν ήσαν όλα από τη συλλογή του .
Η ΖΩΗ ΚΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ

kostops
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2005 11:42 pm

#14 Δημοσίευση από kostops »

Απ' ότι θυμάμαι, η αναφορά της Αγγέλας Παπάζογλου ήταν για τον "ξεμάγκα" με τον Κάβουρα που δεν έχει δισκογραφικά εντοπισθεί και όχι για το "Αίνιγμα"

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση τραγουδιού”