ΛΑΪΚΟΙ ΘΡΗΝΟΙ και ΜΟΙΡΟΛΟΓΙΑ

Συναυλίες ή εκδηλώσεις που θα είχε ενδιαφέρον να παρακολουθήσουμε
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
member21
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 20 Μαρ 2005 11:43 am
Τοποθεσία: Μαρούσι

ΛΑΪΚΟΙ ΘΡΗΝΟΙ και ΜΟΙΡΟΛΟΓΙΑ

#1 Δημοσίευση από member21 »

ΛΑΪΚΟΙ ΘΡΗΝΟΙ και ΜΟΙΡΟΛΟΓΙΑ


ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΖΙΤΖΙΜΙΚΑΣ – ΠΕΤΡΟΛΟΥΚΑΣ ΧΑΛΚΙΑΣ

Ο Χρήστος Τζιτζιμίκας και ο Πετρολούκας Χαλκιάς, στο πνεύμα και στο κλίμα της Μεγάλης Εβδομάδας θα παρουσιάσουν ένα πρόγραμμα με λαϊκούς θρήνους και Μοιρολόγια απ’ όλη την Ελλάδα. Τραγούδια με θρηνητικό χαρακτήρα (στιχουργικά), και με μεγάλη ποικιλία σε ρυθμούς και μελωδίες.

Χρήστος Τζιτζιμίκας – τραγούδι, Μάνος Αχαλινωτόπουλος – κλαρίνο, Γιώργος Μαρινάκης – βιολί, Κώστας Μερετάκης – κρουστά, Κώστας Θεοδώρου – κόντρα μπάσο, Κυριάκος Ταπάκης - ούτι.


Αγ. Όρους 15 (και Κωνσταντινουπόλεως 115), Βοτανικός
απο το avlaia.gr

Δεν ξέρω αν έχετε ακούσει τον Χαλκιά, ο άνθρωπος είναι ιστορία απο μόνος του. Εξαίρετο κλαρίνο.
...τον τεκετζή εδιάταξαν, τις λουλαδιές ντουμπλέδες.

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#2 Δημοσίευση από Pikinos »

Τον Χαλκιά τον άκουσα στην Πάτρα, Σεπτέμβρης 2001.

Από τους λίγους εν ζωή πραγματικούς δεξιοτέχνες. Το κέφι που κάνει είναι εγγυημένο, θυμάμαι ότι δεν έμεινε κανένας καθιστός, όλοι φέραμε τις γύρες μας!

Χαιρετίσματα
Τελευταία επεξεργασία από Pikinos σε 20 Απρ 2008 11:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#3 Δημοσίευση από Χασκίλ »

Με την ευκαιρία της αναφοράς του ονόματος του αγαπημένου δεξιοτέχνη, Πετρολούκα Χαλκιά, μήπως ξέρει κανείς να μας πει ακριβώς τη διεύθυνση του κέντρου διασκεδάσεως που διαθέτει;
Το είχα βρει κάπου, αλλά το έχασα ξανά. Το μαγαζί ονομάζεται: "Χαλκιάς Παλλάς", και είναι κάπου κεντρικά στην Αθήνα, αλλά που;;;; :?:

Μετά τιμής, Χασκίλ Στέλλα:)

Άβαταρ μέλους
member21
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 20 Μαρ 2005 11:43 am
Τοποθεσία: Μαρούσι

#4 Δημοσίευση από member21 »

Στην πλατεία Καραισκάκη. Στην οδό Ψαρών μου φαίνεται δεν είμαι και σίγουρος :wink:

-----------------------

Χασκίλ μου τι κάνεις;
...τον τεκετζή εδιάταξαν, τις λουλαδιές ντουμπλέδες.

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#5 Δημοσίευση από Χασκίλ »

member21 έγραψε:Στην πλατεία Καραισκάκη. Στην οδό Ψαρών μου φαίνεται δεν είμαι και σίγουρος :wink:

-----------------------

Χασκίλ μου τι κάνεις;
Ευχαριστώ, μέμπρε! :wink:

Όλα καλά! Να περάσεις καλά και να ρίξεις ένα τσάμικο και για μας στον Πετρολούκα! :P

Μετά τιμής, Χασκίλ Στέλλα:)

Απάντηση

Επιστροφή σε “Συναυλίες - Εκδηλώσεις”